Tuesday

Location: Entrance

Location: Athene B/C

Chair: Wilbert Bitter

Han Wösten

Gordon Dougan (UK)

Location: Exhibition

Location: Athene B/C

Chairs: Jan Kluytmans & Maaike van Mourik

Jan Kluytmans

Andreas Voss

Paul Caesar

Suzanne Lans

Maaike van Mourik

Location: Sydney

Chairs: Clara Belzer & Guus Roeselers

Guus Roeselers

Lennart Kleinjans

Gerben Hermes

Sasha Zhernakova

Location: Room 4/5

Chairs: Edwin Boel & Steven Chamuleau

Henning Bundgaard (Denmark)

Petr Symersky

Steven Chamuleau

Wilco Tanis

Location: Room 6/7

Chairs: Sijmen Schoustra & Marjon de Vos

David R. Johnson (Switzerland)

Rutger Hermsen

Marjon de Vos

Julius Rombouts

Location: Room 8/9

Chairs: Dasja Pajkrt & Katja Wolthers

Luc van der Laan

Sabine van der Sanden

Kuldeep Kumawat

Ferdy van Diemen

Inge Smeets

Location: Exhibition

Location: Sydney

Location: Athene C

Chairs: Menno de Jong & Marion Koopmans

Ron Fouchier

Constanze Schultz

Fred de Boer

Jaap Wagenaar

Location: Athene B

Chairs: Jacques Meis & Paul Verweij

Bas Zwaan

Anuradha Chowdhary (India)

Paul Verweij

Location: Sydney

Chair: Ingrid Spijkerman

Andrej Trampuz & Nora Renz (Germany)

Martijn Riool

Anne Reuwer

Peter Croughs

Jon Goosen

Location: Room 4/5

Chairs: Darci Rush & Fons Stams

Christian Hallmann (Germany)

Anna Florentino

Laura Valk

Monir Mollaei

Stefanie Berger

Location: Room 6/7

Chairs: Jetta Bijlsma & Nina van Sorge

Nienke de Jong

Angelino Tromp

Daphne Stapels

Ilse Jongerius

Dani Heesterbeek

Seline Zwarthoff

Location: Room 8/9

Chairs: Sylvia Bruisten & Petra Wolffs

Michelle Cole (UK)

Maaike Dijkstra

Lisanne Eppings

Petra Woestenberg

Marije Hofstra

Location: Exhibition

Location: Athene B

Chair: Anita Schürch

Jukka Corander (Norway)

Rob Willems

Jery Baan

Niels Willemse

Location: Athene C

Chairs: Henri Verbrugh & Heiman Wertheim

Marc Sprenger (Switzerland)

Hajo Grundmann

Joost Hopman

John Penders

Guido Bastiaens

Location: Sydney

Chairs: Bart Haagmans & Ann Vossen

Marjolein Korndewal

Annemiek van der Eijk

Chantal Reusken

Corine Geurts van Kessel

Maurits van Meer

Location: Room 4/5

Chairs: Stanley Brul & Pascale Daran Lapujade

Maartje van Kessel

Eric Hester

Reindert Nijland

Pauline Krijgsheld

Joris Albers

Jos Raaijmakers

Location: Room 6/7

Chairs: Girbe Buist & Martine Reij

Alex Friedrich

prof.dr. Hauke Smidt

Martijn Herber

Maria Plug

Location: Room 8/9

Chairs: Oscar Kuipers & Gilles van Wezel

Oscar Kuipers

Anne van der Meij

Nathaniel Martin

Carsten Pohl

Location: Exhibition

Location: Restaurant

Location: Sydney

Wednesday

Location: Entrance

Location: Athene C

Chairs: Birgitta Duim & Leo Schouls

Adrian Tett (Italy)

David Aanensen (UK)

Rob Schuurman

Victoria Janes

Location: Athene B

Chairs: Bart Vlaminckx & Suzan van Mens

Axel Janssen

Thijs Bosch

Vincent van Hensbergen

Silvie Hansenová Mañásková

Nicole van der Wel

Gerrita van den Bunt

Location: Sydney

Chairs: Nicole van den Braak & Martine Reij

Jeroen Frank

Sharon Geerlings

Rienke Uijen

Marieke Kuijk

Location: Room 4/5

Chairs: Diana de Sousa & Cornelia Welte

Gunter Wegener (Germany)

Martijn Diender

Charlotte Vavourakis

Arslan Arshad

Marc Besseling

Location: Room 6/7

Chairs: Sylvia Debast & Kristin Kremer

Kees van den Wijngaard

Joppe Hovius

Tamara van Gorkom

Hein Sprong

Location: Room 8/9

Chairs: Tom van Gool & Foekje Stelma

Chris Drakeley (UK)

Teun Bousema

Tom van Gool

Roel Nijhuis

Linda Wammes

Location: Exhibition

Location: Athene C

Chairs & moderators: Ed Kuijper, Bert Mulder, Harold Thiesbrummel, Karin Ellen Veldkamp, Paul Verweij & Rolf Vreede

Robbert Bentvelsen

Linda Wammes

Kiki Chung

Tobias Engel

Marjolein Persoon

Location: Athene B

Chair: Edith Houben

Francesco Renzi (Belgium)

Tracy Palmer (Scotland)

Catalin Bunduc

Vincent van Winden

Location: Sydney

Chairs: Nicole van den Braak & Martine Reij

Lisanne Zwanenburg

Jady Lee Bakker

Ivo Jehee

Timothy van der Werf

Lisa Röttjers & Thomas Swartjes

Location: Room 4/5

Chairs: Guus Roeselers & Jaco Verweij

Leendert Hamoen

Stanley Brul

Ana Rubio-Garcia

Kaila Bennett

Francisco Romero Pastrana

Titia Kortbeek

Location: Room 6/7

Chairs: Ed Kuijper & Christina Vandenbroucke-Grauls

Harry Sokol (France)

Michiel Kleerebezem

Elisabeth Terveer

Yvette van Beurden

Location: Room 8/9

Chairs: Ben van der Zeijst & Robert Sauerwein

Ashley Birkett (USA)

Simon Draper (UK)

Robert Sauerwein

Location: Exhibition

Location: Room 4/5

Location: Athene B/C

Chairs: Stanley Brul & Leendert Hamoen

John McKinney (Switzerland)

Rogier Sanders

Location: Exhibition

Location: Athene B/C

Abstracts